Hylyt.netin perustaja ja ylläpitäjät palkittiin seuran Jouluglögeillä

Seuran Jouluglögit Tieteiden Talolla keskiviikkona 12.12.2018

Seuran Jouluglögeillä palkittiin meriarkeologian harrastamisen pitkäaikaisesta ja merkittävästä edistämisestä Hylyt.netin perustajiin kuuluva Päivi Vaheri seuramme hopeisella ansiomerkillä. Risto Sajaniemi ja Vesa Kankkunen puolestaan palkittiin seuran pronssisella ansiomerkillä niin ikään pitkäaikaisesta vapaaehtoistyöstä Hylyt.netin ylläpidossa ja kehittämisessä.

Glögin ja joulutorttujen ohessa tutustuimme Porkkalan hylkypuiston hylkyihin 3D mallien avulla - tosin salin hieman ikääntynyt tietotekniikka heikensi kokemusta melkoisesti. Lisäksi tarkastelimme Topi Sellmanin ensimmäistä mosaiikkikuvaa uusvanhasta Limisaumahylystä, joka on vain parin kymmenen metrin päässä jo vuosikymmeniä tunnetusta Tynnyrihylystä.

Tarkoituksena on tehdä tämänkaltaisista "kerhoilloista" perinne jos kiinnostusta ja kerrottavaa löytyy (vinkki kyselyymme etusivulla :-)

 

 

Share