MAS Tieteiden yössä

Päättymättömät matkat – hylkyjen tarinoita Suomenlahdelta

Paikka: Verkkotapahtuma
Päivä: 14.1.2021
Aika: 19.00 - 20.00

Seuramme on ylläolevalla otsikolla mukana Tieteiden talon ohjelmassa Tieteiden yössä.

Esittelemme historiallisten hylkyjen tarinoita Suomen meriarkeologisen seuran viime vuosien kenttätutkimusten pohjalta. Kerromme muun muassa videoiden avulla veden alla tapahtuvasta ajoitusnäytteiden kairaamisesta hylyistä ja niiden fotogrammetrisesta kuvaamisesta. Sukellamme virtuaalisesti hylkyihin ja tarkastelemme niistä erottuvia vihjeitä alusten tyypistä, lastista ja alkuperästä. Pohdimme yhdessä mitä ne kertovat meille matkoistaan, joista viimeinen päättyi traagisesti kesken.

Siirry seuraamaan tapahtumaa Zoomiin tästä. Käytä seuraavaa salasanaa kirjautuaksesi mukaan sessioon: 190830.

tai TiedeTV:n kanavalta YouTubesta.

Tervetuloa kuulolle!

 

Share