Seuran ylimääräinen kokous

Seuran sääntöjen mukainen ylimääräinen kokous 14.2.2021 klo 18:00

Kuten tammikuun klubi-illassa 28.1.2021 seuramme jäsen, Ft. meriarkeologi Minna Koivikko kertoi, Ruotsin laivaston hylkyihin liittyvä "The End of the Glory Days"-projekti tarjoaa seurallemme ainutlaatuisen mahdollisuuden lähteä realisoimaan pitkän aikavälin tavoitettamme meriarkeologisen instituutin perustamisesta. Ruotsin Riks Banken tarjoaa 75% palkka- ja oheiskulujen rahoitusta projektin johtavalle tutkijalle seuraavan kuuden vuoden ajaksi. Näin ollen seuran sekä instituutin rahoitukseen sitoutuvien muiden tahojen riskit pienenevät oleellisesti ja investointien vaikuttavuus moninkertaistuu. Niinpä seuran hallitus on 30.1.2021 pidetyssä kokouksessaan päätynyt yksimielisesti suosittamaan seuran ylimääräiselle kokoukselle toimintasuunnitelmamme merkittävää täydentämistä instituutin perustamishankkeella ja siihen sisältyvällä johtavan meriarkeologin palkkaamisella.

Kokous pidetään Valtioneuvoston antaman poikkeuslain mukaisesti vain etäkokouksena. Osallistumislinkki on alla ja kokouksessa käsiteltävä julkinen materiaali jaellaan sähköpostitse kokoukseen 12.2.2021 mennessä ilmoittautuneiden kesken.

Ilmoittaudu seuran ylimääräisen kokoukseen tästä 12.2.2021 mennessä

Osallistu kokoukseen tuosta: Click here to join the meeting

 

Share