Tutkimusmatkat ja -leirit

Seuran kaikki tutkimusmatkat ja kenttätyöleirit ovat avoimia kaikille jäsenillemme aivan kuten kaikki muukin toimintamme! Ilmoittautumisen yhteydessä voidaan asettaa tieteellisille seuroille tyypillisiä prioriteettejä kuten alan opiskelijoiden tai tutkijoiden asettaminen etusijalle tms. Kaikille tutkimusmatkoille ja kenttätyöleireille on ilmoittauduttava erikseen ilmoitetulla lomakkeella. Myös matka- tai leirimaksun pitää olla maksettu ennen leirin alkamista. Tutkimusmatkojen ja -leirien sijainnista, tehtävistä ja muista järjestelyistä tiedotetaan aina erikseen sekä mas.fi-sivuilla että jäsentiedotteessa sähköpostilla. Alla on kuitenkin muutamia yleisiä ohjeita ja vaatimuksia, joihin kannattaa tutustua huolellisesti.

Kenttätyöleirillä toimitaan Sukeltajaliiton määrittämien, vapaa-ajan sukellusharrastuksessa vakiintuneiden toimintatapojen ja turvallisuuskäytäntöjen pohjalta. Jokainen sukeltaja osallistuu seuran toimintaan vapaaehtoisena talkoolaisena vastikkeetta seuran hyväksi ja on yksin vastuussa omasta turvallisuudestaan, varusteistaan tai aluksestaan tms. Aluksilla toimittaessa jokainen on velvollinen suorittamaan tähystystä ja ilmoittamaan aluksen päällikölle riski- tai vaaratilanteista. samoin jokainen on velvollinen selvittämään itselleen palo- ja pelastusvälineiden sijainnin aluksella, jossa oleilee. Talkoolaisille on tarjolla majoitusta tukialuksissa tai tukikohdassa sekä talkooruoat. Mahdolliset alkoholijuomat jokainen hoitaa itse. Meriarkeologisella seuralla on talkoovakuutus, mutta muuten jokainen huolehtii omasta ja varusteidensa vakuutusturvasta haluamallaan tavalla.

Kaikki MAS:n tutkimusmatkoille tai kenttätyöleireille osallistuvat jäsenet sitoutuvat luovuttamaan kaiken tallentamansa kuva-, video- ja muun mahdollisen tutkimusaineiston MAS:n käyttöön jaetuin tekijänoikeuksin, koska MAS jakaa kaiken materiaalinsa kansainvälisen tiedeyhteisön käyttöön ns. Creative Commons - nimi mainittava - epäkaupallinen - vertaisjako -lisenssillä. Aineistot pitää ladata joko matkan/leirin aikana MAS:n siirtokovalevylle tai viipymättä MAS:n Onedriveen heti tutkimusmatkan jälkeen. Tutkimusmatkojen ja -leirien osallistujat antavat myös yleisen kuvausluvan matkan/leirin ajaksi. Lisäksi matkan/leirin osallistujat sitoutuvat noudattamaan projektipäällikön, sukellusvanhimman, vastaavan meriarkeologin sekä ennen kaikkea aluksen päällikön ohjeita parhaansa mukaan. Tutkimusmatkojen ja -leirien osallistujat ovat meriarkeologisen seuran henkilöjäseniä (jäsenmaksun oltava maksettu ennen matkaa).

Kysyttävää jo nyt: puheenjohtaja@mas.fi

Yleisiä ohjeita tutkimusmatkoille ja -leireille:

  • Epävarmuuden sietäminen on taiteenlaji, joka meriarkeologiassa korostuu. Mutta rajansa kaikella eli leirin tai matkan staabeilta (kipparit, Markku jne.) voi ja pitää aina kysyä jos joku asia askarruttaa. Tyhmiä kysymyksiä ei yleensä ole, vaan olemme unohtaneet tiedottaa asiasta tai itse asiakaan ei vielä ole huomattu ajatella.

  • Kipparin määräämä sukelllusvanhin seuraa katseella sukellusaluetta koko ajan. Jos nimetty sukellusvanhin lähtee vessaan tms, hän ehdottaa kipparille sijaista ja kippari nimeää sijaisen. Kulloinenkin sukellusvanhin kirjataan sukepöytäkirjaan. Vuorossa olevaa sukellusvanhinta ei nakiteta mihinkään muuhun hommaan - ei edes auttamaan kamoja selkään tms. koska sukellusvanhimman tärkein tehtävä on tähystää sukellusaluetta ja huomata pintaantumiset sekä hälyttää muita auttamaan, jos pintaantumisessa on ongelmia.

  • Syntymäaika jäsentietoihin eli käy tarkistamassa että syntymäaikasi on jäsenrekisterissä. JOS et ole Suomen kansalainen tai edes kaksoiskansalainen, niin merkkaa se huomautuksiin jäsenrekisterissä. Nämä tarvitaan suoja-aluelupiin.

  • Liity kutakin tutkimusmatkaa tai -leiriä varten perustettuun Signal-ryhmään ja lue se vähintään kerran päivässä.

  • Pyydä tai tarjoa kimppakyytejä - CSR-politiikkaamme edellyttää sitä. Signal-ryhmä toimii niistäkin sovittaessa.

  • Sukeltimet kannattaa olla mahdollisimman paljon ilmaa sisältävät, mutta kuitenkin sellaiset, jotka selässä pääset ylös vedestä.

  • Kameroihin on syytä olla muutama muistikortti, jos purkaminen leirin aikana ei onnistukaan, ettei tila lopu kesken.

  • Sähköä järjestetään jotenkin, mutta jokaisen on syytä varautua omalla jatkojohdolla (pari metrinen riittää) jossa on pistokkeet omille jutuille + yksi (1) ylimääräinen iso reikä (schuko) seuraavalle jatkojohdolle.

  • Tilaa ylipäätään on aluksilla hyvin rajoitetusti eli turhaa tavaraa kannattaa välttää. Kaikki sukeltimet tai muuten kosteat varusteet säilytetään kannella => kannattaa siis varustautua kunnollisilla kasseilla.

  • Jos dekokaljansa haluaa nauttia viileämpänä, niin kannattaa varustautua pitkällä narulla ja verkkokassilla sekä painolla. Jääkaapeissa niille tuskin on tilaa.

  • Pelastusliivejä on isommissa aluksissa, mutta omat paukkuliivit kannattaa ottaa mukaan kansitouhuihin tai venekyyteihin, joissa se pidetään päällä kipparin tai "tilanteen" niin vaatiessa.

  • Dekonakki ja reeli pitää löytyä joka parilta. Huonossa näkyvyydessä myös pariköysi voi olla tarpeen.

  • Aluksilla on EA-pakkaukset, mutta henkiläkohtaisen lääkevarustuksen lisäksi jokaisella tulisi olla laastaria, urheilu- tai sairaalateippiä tms. tarpeita pikkunaarmujen hoitamiseen sekä oma käsidesi.

  • JOS asut penkkipunkassa, niin huolehdi kamat sen alla olevaan laatikkoon tai kaappiin tms. kipparin neuvomaan paikkaan, jotta penkki on vapaa istuinkäyttöön.

  • Älä käytä minkään aluksen WC:tä ennen kuin olet saanut siihen koulutuksen. Jos et oppinut kerrasta - kysy, älä kokeile! Mihinkään WC:hen ei saa laittaa muuta kuin ulosteita ja wc-paperia - ja jälkimmäistäkin maltilla.

  • Kipparin sana on todellakin laki ja hän voi ihan vanhanaikaisen oikeasti käskeä pukemaan liivin päälle tai tekemään erilaisia tehtäviä ja ne on pakko heti suorittaa, ellet halua poistua aluksesta samoin tein. Kippareilla ei kuitenkaan ole oikeutta vihkiä ketään leirien tai matkojen aikana :-)

  • Opettele solmimaan naru kiinni kaiteeseen/tolppaan vähintään siansorkalla - paalusolmukaan ei olisi pahitteeksi. Opettele sitomaan kaksi köyttä yhteen merimiessolmulla. Opettele vielä toiseen kertaan.

  • Pidä huolta, että olet joka ilta/aamu tehtävienjaossa

  • Tultuasi alukselle pidä huolta, että saat mahdollisimman pian kipparin briiffin. Jos et tiedä missä aluksen pelastusvälineet (liivit, pelastusrengas&heittoliina, palosammutin, venehaka) ovat, et ole saanut tai ymmärtänyt kipparin briiffiä => kysy. Älä ole aluksella joka liikkuu ilman, että tiedät missä pelastusvälineet ovat.

  • Last but not least: huolehdi itse, että sukelluslaitteissasi on hengityskaasua mahdollisimman paljon. koska se ei ilmesty sinne itsestään = ole aktiivinen, jos osaat käyttää kompuraa, ilmoittaudu kipparille ja auta täytöissä jne.